Hyalotim

Created by: Biofaktor

1. Opis Produktu

Globulki dopochwowe Hyalotim to wyrób medyczny przeznaczony dla kobiet do miejscowego stosowania w pochwie.

Globulki umieszczone są w gniazdach z folii z tworzywa sztucznego.

Każde gniazdo oddzielone jest perforacją umożliwiającą oderwanie jednego gniazda
z globulką od pozostałej części blistra. Wyjęcie globulki z gniazda następuje poprzez rozciągnięcie listków folii. Po założeniu globulki do pochwy ulega ona stopieniu tworząc żel
o właściwościach nawilżających i barierowych.

2. Skład

1 globulka zawiera: 10 mg kwasu hialuronowego w postaci soli sodowej, 5 mg kwasu mlekowego oraz tłuszcz obojętny, jako substancję pomocniczą.

3. Opis działania

Po wprowadzeniu globulek do pochwy, pod wpływem temperatury ciała ulegają one roztopieniu i rozpuszczeniu w wydzielinie pochwy. Uwolniony kwas hialuronowy pęcznieje na skutek kontaktu z wilgotną wydzieliną pochwy i tworzy na powierzchni błony śluzowej żelową powłokę. Stanowi ona barierę ochronną i stwarza odpowiednie warunki do aktywacji naturalnych mechanizmów regeneracyjnych i obronnych. Film ochronny utworzony z kwasu hialuronowego przywraca naturalną wilgotność, łagodzi stany zapalne, ułatwia i przyspiesza procesy gojenia uszkodzonej śluzówki.

Kwas mlekowy obniża pH środowiska pochwy. Niskie pH (3,8 - 4,2) jest właściwe dla zdrowej błony śluzowej, gdyż stwarza niekorzystne środowisko dla rozwoju flory patogennej
i pomaga przywrócić naturalną równowagę flory bakteryjnej w pochwie.

4. Wskazania

Hyalotim przeznaczony jest do stosowania miejscowego w pochwie, w celu nawilżenia błony śluzowej w stanach, którym towarzyszy suchość błony śluzowej pochwy.

W szczególności produkt stosowany jest do:

- zapobiegania suchości pochwy związanej z wiekiem, niedoborem estrogenów, hormonalną terapią zastępczą lub stosowaniem środków antykoncepcyjnych,

- łagodzenia i zapobiegania dolegliwościom w okolicach warg sromowych i pochwy związanym z suchością błony śluzowej pochwy, któremu towarzyszy świąd, zaczerwienienie, obrzęk lub upławy

- wspomagania procesów gojenia uszkodzeń śluzówki występujących po porodzie, zabiegach ginekologicznych, chirurgicznych lub przy zanikach błony śluzowej na skutek chemioterapii lub radioterapii

- łagodzenia dyskomfortu w przypadku bolesnych stosunków

- utrzymania prawidłowej kwasowości wydzieliny pochwy

5. Sposób użycia

Globulki przeznaczone są wyłącznie do stosowania dopochwowego. Przed założeniem globulki dopochwowej należy dokładnie umyć ręce. Jeśli globulka jest zbyt miękka, przed wyjęciem z blistra, należy na kilka minut włożyć ją do lodówki.

Oderwać z blistra jedno gniazdo z globulką. Obiema dłońmi chwycić po jednej warstwie foli (pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym) i powoli oddzielić je od siebie. Ostrożnie wyjąć globulkę z folii. Delikatnie wepchnąć globulkę palcem głęboko do pochwy. Zakładanie globulki najlepiej wykonywać w pozycji leżącej, z lekko uniesionymi w górę udami. O ile lekarz nie zaleci inaczej, zakładać jedną globulkę przed snem. Globulki stosować nieprzerwanie przez 14– 20 kolejnych dni. W pojedynczej kuracji nie stosować dłużej niż 20 dni. Stosowanie globulek należy zaplanować tak, by nie zostało przerwane menstruacją.

6. Ostrzeżenia

Globulki przeznaczone są do podawania dopochwowego – nie stosować w inny sposób.

Nie połykać!

Nie stosować globulek w trakcie menstruacji.

Kobiety w ciąży i matki karmiące mogą stosować globulki wyłącznie za zgodą lekarza.

Nie stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu.

Jeśli po zastosowaniu produktu wystąpiło nasilenie zmian lub pojawił się wyprysk, obrzęk, bądź inne niewystępujące wcześniej dolegliwości w okolicy sromu, należy przerwać stosowanie i zwrócić się do lekarza.

Jeśli po 14 kolejnych dniach stosowania produktu nie nastąpi złagodzenie dolegliwości
i nieprawidłowości, należy zwrócić się do lekarza.

Jeśli po zastosowaniu produktu nastąpi złagodzenie dolegliwości a następnie w krótkim czasie nastąpi powrót nieprawidłowości, nie należy wznawiać stosowania, lecz zwrócić się do lekarza.

Nie stosować produktu z innymi preparatami podawanymi dopochwowo.

Preparat może powodować trudne do usunięcia zabrudzenia bielizny, podczas stosowania zaleca się stosowanie wkładek higienicznych.

Istnieje możliwość interakcji składników produktu z prezerwatywą lateksową. Z tego powodu nie należy używać prezerwatywy lateksowej w okresie stosowania globulek.

Nie stosować wyrobu medycznego po upływie terminu ważności.

Nie używać, jeżeli opakowanie bezpośrednie jest uszkodzone.

7. Przechowywanie

Produkt przechować w temperaturze pokojowej (15-25 °C), w suchym miejscu. Nie narażać produktu na nagrzanie przez ekspozycję na słońce lub inne źródła ciepła. Wyrób medyczny należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

8. Opakowanie

Opakowanie zawiera 10 globulek (2 blistry po 5 globulek) lub 5 globulek (1 blister po 5 globulek). Masa jednej globulki – ok. 1,6 g.

9. Wytwórca

Biofaktor Sp. z o.o., ul. Czysta 4, 96 – 100 Skierniewice; Polska

Miejsce wytwarzania:

Biofaktor Sp. z o.o., ul. Podmiejska 15c, 66 – 400 Gorzów Wlkp., Polska